David Malouf "Teispool Paabelit"

David Malouf on mitmekülgse etnilise taustaga Austraalia kirjanik, kes on oma eesnime saanud David Copperfield'i järgi. Tema teosed käsitlevad Austraalia ajalugu ning tihti ka identideedi küsimusi (tulenevalt tema enda segasest taustast).
"Teispool Paabelit" sündmused leiavad aset 19. sajandi keskel Austraalias šoti immigrantide värskes asulas. Ühel täiesti tavalisel pärastlõunal tormab mingi tungi ajel nende eludesse valge metslane, kes, nagu hiljem selgub, on inglise päritolu, kuid oma armetu elu keerdkäikude tõttu elanud 16 aastat kohalike austraalia hõimude juures. Üks perekond otsustab selle näruse olevuse enda juurde elama võtta. Edasiste sündmuste valguses kirjeldab kirjanik mitme külaelaniku nägemust olukorrast - suhtumist oma naabritesse, endasse, tollesse olevusse, uude kodumaase, oma igapäevaellu, minevikku ning tulevikku. Elanike hulgas leidub nii pühendunud egoiste, helgemaid päid, neid, kes muretsevad teiste heaolu pärast ning üritavad luua helgemat tulevikku sellel uuel mandril, kui ka neid, kes kõige uue ja harjumatu ees kabuhirmu tunnevad. Viimased ongi need, kes tolle eksinud hinge tõttu naabritega tüli kisuvad ning ta pärast koledaid ja õnnetuid sündmusi külast minema kihutavad.
Olgugi, et oma maalilisuses väga masendav, oli antud teos päris huvitav. Ei olegi vist enne ühtegi austraalia kirjanikku lugenud. Vähemalt ei meenu küll. Igatahes meeldis mulle, kuidas autor sündmusi erinevate tegelaste silme läbi kajastas ning igal puhul neile oma varjundi andis. Pole midagi öelda, täitsa huvitav teos!

Kommentaarid

  1. Mis mõttes see maalilisuses väga masendav oli? Mis maalilisuses masendavat on?

    VastaKustuta
  2. no kõik oli kuidagi väga nukker, meeleheitel ja mujale igatsev, aga samas väga korralikult ja kaunilt kirjeldatud.

    VastaKustuta
  3. üü kõlab nagu väga minu tass teed... katsun meelde jätta, et peaks lugema. pole minagi ühegi austraallase teost lugenud siiani

    VastaKustuta

Postita kommentaar