Jevgeni Zamjatin "Meie"

Jevgeni Zamjatini (1.02.1884 – 10.03.1937) ainuke romaan, mis on ühtlasi maailma üks kuulsamaid antiutoopiaid ning eeskuju paljudele järgmistele antiutoopiatest pajatavatele teostele.

D-503 on Ühtse Riigi insener, kes töötab Integraalil (kosmosesõiduk, mille valmimist ootavad kannatamatult kõik riigi mees- ja naisnumerused) ning kelle maailma (nagu kõigi teiste korralike kodanike oma) on seni valitsenud kaine loogika, matemaatika ning pime usk Ühtse Riigi õilsatesse eesmärkidesse.

"Meie" koosneb antud numeruse (numerus - riigi nais- või meeskodanik tulenevalt sellest, et kõigil on nime asemel mingi täht ja number) märkmetest, mida ta plaanib Integraaliga kosmosesse saata, et siis mõne vähem arenenud tsivilisatsiooni liikmed saaksid neist õppust võtta. Totalitaarset ja ühiskondliku õnne poole pürgivat (õnn on siis, kui inimestel pole hinge ega fantaasiaid) Ühtset Riiki ülistavatest tekstidest saab aga isiklik päevik, milles ta kirjeldab kohtumist müstilise naisnumeruse I-330-ga, kes tutvustab talle vana maailma kombeid ning kisub vaese D keelatud tunnete ja fantaasiate maailma äratades temas midagi ürgset ja abitut. D-503 vaevleb pidevalt süümepiinade käes, sest rikub riigi poolt ettekirjutatud ning tunni täpsusega paika pandud päevakava, ning loobib seega kaikaid ühiskondliku õnne kodaratesse. Kuid armastus selle vastupandamatu revolutsionääri ja Ühtsele Riigile ohtliku naise vastu on suur ning sunnib D reeglitest üle astuma ning ühiskonna vastu võitlema, aidates kaasa Rohelise Müüri (klaassein, mis eraldab Ühtset Riiki ülejäänud maailmast ja metsikust loodusest) õhku laskmisele ning Integraali kaaperdamisele.

Üpris omapärane teos, mis lõpeb antiutoopiale kohaselt õnnetult... vähemalt küllaltki demokraatlikust ühiskonnast pärit lugeja vaatepunktist. Kirjastiil on ladus ning lühikesed peatükid muudavad lugemise veel hõlpsamaks.

Kommentaarid